sobota, 5 października 2013

Dom pasywny dofinansowanie do 50 tys. zł z NFOŚiGW

Z przyjemnością informujemy, że opracowaliśmy koncepcję materiałową oraz technologiczną projektowania i wykonania domu pasywnego zgodnego z wymaganiami NFOŚiGW dla domu pasywnego.

Opracowaliśmy szczegół wykonania izolacji mostka termicznego na styku ze ścianą fundamentową budynku bez generowania dodatkowych kosztów wykonawczych dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych. 

Jesteśmy w stanie zaprojektować dom energooszczędny, którego wykonanie będzie tańsze od domu tradycyjnego z katalogu projektów gotowych. Zaprojektujemy dla Ciebie dom pasywny, którego wykonanie będzie kosztowało niemal tyle, co domu z katalogu.

Jeśli planujesz wziąć kredyt, zdecyduj się na taki z dofinansowaniem z NFOŚiGW. Zaprojektujemy dom, o jakim marzysz. Dobierzemy najkorzystniejsze materiały i technologie, które sprawią, że Twój dom będzie przyjazny, ciepły i niedrogi w wykonaniu. Nasz specjalista stworzy dla Ciebie dokumentację energetyczną dla I etapu weryfikacji bankowej.

Pamiętaj, że dom pasywny nie musi wyglądać jak bunkier. Dzięki przemyślanym detalom architektonicznym, odpowiedniej orientacji budynku i odpowiednim kącie nachylenia dachu jesteśmy w stanie zyskać wiele.

Preferujemy technologie racjonalne. Uważamy, że z każdym wydatkiem należy się liczyć i dokonywać weryfikacji jego racjonalności. Projektujemy domy trwałe, wymagające minimum ingerencji remontowych. Wiemy, co robimy, a gdy nie jesteśmy pewni, konsultujemy z tymi, którzy wiedzą.

Dofinansowania będą przyznawane do 2018 roku. Zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE od stycznia 2019 r. budynki użyteczności publicznej będą musiały być projektowane i wykonywane jako zeroenergetyczne, wszystkie zaś nowo wznoszone budynki – od stycznia 2021 r. 

Mamy nadzieję, że to nie nastąpi, gdyż nie każde rozwiązanie technologiczne niezbędne dla wyśrubowanych założeń jest ekonomicznie uzasadnione w "cyklu życiowym" danego obiektu. Jakie uzasadnienie ma inwestycja 20 tysięcy złotych w pompę ciepła, jeśli nie ma szansy się zwrócić w przeciągu okresu gwarancyjnego, a energia pozyskiwana tą metodą jest tylko 3 razy tańsza od ogrzewania prądem?

Co ma sens? Okna trzyszybowe U=0,5 W/m2K w rozmiarze 1165x1435 od 800 zł z montażem (nie tak źle!), rekuperator za 3500 zł (być może nawet rekuperacja jest najbardziej mierzalną oszczędnością). Ile kosztuje ciepła ściana, powiedzmy U≤0,15 W/(m2K)? Około 115 zł za metr kwadratowy + robocizna.

Oto przykład. W domu tradycyjnym bilans strat energii przedstawia się następująco:
28% wentylacja
32% ściany
22% dach 
12% okna
6% grunt
Zaczynamy redukować: docieplamy ściany 30 cm styropianu, podłogę, dach, dorzucamy okna trzyszybowe. Jeśli to wszystko uda nam się zrobić i nadal zastosujemy wentylację bez odzysku ciepła, w dodatku naturalną, możemy się spodziewać wzrostu procentowego strat ciepła z wentylacji. Jeśli straty ciepła przez przegrody spadną o 40%, oznacza to, że wydatek cieplny na wentylację (nadal ten sam, co wcześniej) ma udział ponad 50% w kosztach ogrzewania.

Co to znaczy? Znaczy to nie mniej i nie więcej, a tyle, że nawet w domu tradycyjnym warto zastosować odzysk ciepła zamiast ładować pieniądze w inne bzdury. Jeżeli mogę oszczędzić średnio 75% z moich 28% z 3000 zł wydanych na ogrzewanie to warto, czy nie? Minimum 600 rocznie przy grzaniu gazem. Warto, bo wentylacja grawitacyjna nie jest budowana za darmo. Same przewody wentylacyjne kosztują 70 zł za metr + robocizna + obróbka blacharska + akcesoria + docieplenie i wykończenie nad dachem. Uff...  Teraz konkrety.

Nasz przepis na tani i udany dom pasywny:
Wykonawstwo i odpowiedni nadzór inwestorski (warto przeznaczyć 5% inwestycji na nadzór, aby uniknąć błędów wykonawczych i strat materiałowych przeciętnie wynoszących 30% inwestycji)
Ściany, dach podłogi o współczynniku  U≤0,15 W/(m2K)
Okna trzyszybowe, o wysokim współczynniku U≤0,8 W/(m2K)
Szczelność budynku
Wentylacja z odzyskiem ciepła na poziomie > 75%
Orientacja budynku i ekspozycja okien
Rolety nocne
Osłony słoneczne (w lecie) i ukształtowanie okapów
Ogrzewanie podłogowe (jako najbardziej fizjologiczne) w połączeniu z kotłem gazowym kondensacyjnym.
Stosowanie urządzeń o klasie energetycznej A.

Bardzo tani dom w eksploatacji na terenach, gdzie nie ma gazu:
Duży bufor ciepła
Ogrzewanie podłogowe biomasą z kotła na paliwo stałe (lub kominka).
Panele słoneczne dla CWU w okresie letnim.
Wykorzystanie taniego i przyjaznego pokrycia dachowego eurofala (CEMBRIT)

Dom z ogrzewaniem elektrycznym, CWU elektrycznie:
Centrala: rekuperator + pompa ciepła z funkcją ogrzewania zimą, chłodzenia latem
CWU: grzane elektrycznie + panele solarne

Błędy:
Wyrzucanie pieniędzy na kilka rozwiązań "na wszelki wypadek".
Przezbrajanie konstrukcji.
Mostki cieplne na własne życzenie.
Zatrudnianie niewłaściwej ekipy wykonawczej.

Jest tego sporo, temat na inny wpis.