środa, 19 września 2012

Styl kolonialny, eklektyzm, projekt wnętrza, antresola

Dzisiaj szperam troszkę w materiałach na temat stylu kolonialnego i eklektyzmu. Style mocno eksploatowane od wielu lat szczególnie w USA, również obecnie. O ile oczywiście o eklektyzmie można mówić jako o stylu samym w sobie (za wikipedią: "twórczość kompilacyjna, łącząca różne elementy i treści z różnych stylów, epok i kierunków artystycznych, nieprowadząca do nowej syntezy, nieoryginalna").

Poniżej eklektyczna willa. Moją uwagę zwróciło połączenie grafitowych ram okiennych wydobytych ciepłym drewnem. Do tego piaskowiec i zwykły grafitowy tynk. Różowa kostka brukowa razi w oczy, ale skoro eklektyzm, to eklektyzm.

Architekt Rzeszów. Projekt elewacji. Nowoczesna elewacja frontowa, drewno, kamień.
Eklektyczna elewacja willi projektu Vancouver Architect VictorEric Design Group
Typowo kolonialne wnętrze (współczesne). Nie chcę się rozwodzić nad kompozycją o podziałach przestrzeni, ale od razu rzucają się w oczy zgrabne sztukaterie (ramy okien, listwa przysufitowa oraz kominek). Wnętrze niemalże monochromatyczne, gdyby nie liczyć popielato-niebieskich obrazków i prawie czarnego granatu fotela z podnóżkiem.
Architekt Rzeszów. Projektowanie wnętrz. Przytulny salon. Tradycyjny kominek.
Ciekawa, solidna, ale niezbyt ciężka klatka schodowa.
Architekt Rzeszów. Projektowanie wnętrz. Przytulny salon. Schody, antresola.

Poniżej wnętrze jest nowoczesne, z elementami kolonialnymi. Szczególnie atrakcyjne, ale bez ryzyka przesytu, są postarzane (piaskowane/szczotkowane) belki drewniane. Przytulnie, ale da się oddychać.
Architekt Rzeszów. Projektowanie wnętrz. Nowoczesny salon. Styl glamour.
Nowoczesny salon projektu Austin Architect Cornerstone Architects
Projekt klatki schodowej, na którą się patrzy i otwiera się usta. Żaden głos jednak się nie wydobywa, usta zamykają się, a potem ponownie się otwierają. Klatka schodowa z rodzaju tych, które się ma tylko po to, żeby zachwycały. W Polsce jeszcze bardzo niedocenione okładziny ścienne (sztukaterie) w postaci prostych listew, które dzielą pustą przestrzeń białej ściany w harmonijny, bezpretensjonalny sposób. Wnętrze rzucające na kolana w NIE ekstrawagancki sposób.
Architekt Rzeszów. Projektowanie wnętrz. Schody. Styl kolonialny, eklektyzm.